Bursa’da Newroz’daydık

01.04.2015 | Militanlarımızdan

Bursa’da bugün binlerce insan kardeşlik ve barış sloganlarıyla bir araya geldi. Kimi Nevruz’u kimi Newroz’u kutladı, fakat hep beraber barışın ve özgürlüğün ateşi yakıldı. Artık dünyanın birçok yerinde kutlanan Newroz’un Kürtler için önemi başkadır. Kürtlerin Kürt olarak özgürce, insanca yaşama hakkını gasp etmeyi bırakmalı devlet. Bölücülük umacılığı ideolojik bir saldırıdır. Bunun ortadan kaldırılması için tüm seferberlikler yapılmalı. Bu seneki Newroz silahsızlığın, barışın, özgürlüğün, birlik ve beraberliğin, militanca bir yaşamın önemini vurguladı. Tüm dünyanın Newroz bayramını kutluyorum.

Bursa’da bugün binlerce insan kardeşlik ve barış sloganlarıyla bir araya geldi. Kimi Nevruz’u kimi Newroz’u kutladı, fakat hep beraber barışın ve özgürlüğün ateşi yakıldı.

Artık dünyanın birçok yerinde kutlanan Newroz’un Kürtler için önemi başkadır. Varlıkları her defasında reddedilen, “kıro” diye dalga geçilen, adalet, ekonomik, kültürel ve insani haklarından mahrum bırakılan Kürtler Newroz’u ulusal bir simge haline getirdiler. Türklerle birlikte her savaşta en ön safta bulunan, ancak devlet kurum ve kuruluşlarında en arka saflarda tutulan, katliamlara maruz kalan, kendi ülkesinde üvey evlat muamelesi gören, anadilleri yasaklanan Kürtler; barışı, özgürlüğü ve baharı simgeleyen Newroz’u sahiplendiler.

Kürtlerin bugüne kadar söke söke elde ettiği kazanımlar hükümetin lütfettiği haklar değildir. “Devlet baba” Kürtlere karşı hep cimriydi. Kürtler dağlarda can vererek, zindanlara düşerek, binlerce köyünün yakılması bedellerini ödeyerek bu kazanımlara sahip oldu. Zorlu bir mücadele anlayacağınız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan en son konuşmasında “Kürtler bu ülkede, milletvekili, bakan, başbakan olmuyor mu? Hangi haktan yoksun kaldınız ki? Artık Kürt sorunu yoktur, kimlik sorunu vardır” dedi. Kabul, Kürtler cumhurbaşkanı bile oldular lakin Kürt olarak olamadılar. Kürtler bir kimlik arayışında değiller ki, sadece sahip olduğu kimliğinin anayasal güvence altına alınmasını istiyorlar.

Dünyada hakları tanınmamış bir topluluk, bir halk var ise, o halkın mutlak derecede sorunu da vardır. Eğer yeryüzünde Kürt diye bir halk mevcutsa muhakkak ki Kürt sorunu da mevcuttur. 80 küsur senedir barbarlıkla, silah zoruyla siz Kürt halkının bütün haklarını ihlal etmişseniz, dahası bu halkın sorunu yoktur derseniz sosyolojik ve mantıksal verilerin aleyhine tespit yapmış olursunuz.

Kürtlerin Kürt olarak özgürce, insanca yaşama hakkını gasp etmeyi bırakmalı devlet. Bölücülük umacılığı ideolojik bir saldırıdır. Bunun ortadan kaldırılması için tüm seferberlikler yapılmalı.

Bu seneki Newroz silahsızlığın, barışın, özgürlüğün, birlik ve beraberliğin, militanca bir yaşamın önemini vurguladı. Tüm dünyanın Newroz bayramını kutluyorum.

Bijî berxwedana!

Bijî azadî!

Her bijî Newroz!

Bursa’dan Militan Bir Devrimci