Troçki’nin Öldürüldüğü Gün Yazılmış Son Üç Mektubu

04.08.2014 | Lev TROÇKİ

Murder scene where Spanish communist Ramon Mercader assassinated Leon Trotsky in Coyoacan, Mexico

Troçki’nin 20 Ağustos 1940′da sürgün hayatı yaşadığı Meksika’da Stalin’in ajanı Ramon Mercader tarafından kalleşçe öldürüldüğü gün kaleme aldığı üç mektubunu yayınlıyoruz. Siyasi yasaklılar listesinin tepesinde olduğu için hiçbir ülkenin vize vermediği, misafir etmeyi kabul eden ülkelerin de siyasi meselelere karışmama yasağı getirdiği Troçki her şeye rağmen siyasi faaliyetlerini sürdürüyordu. Stalin elinin altındaki onca kaynağa rağmen siyasi olarak başa çıkamadığı bu rakibini, sonradan SSCB’de madalyayla taltif edilen bir kiralık katille susturmaya karar vermişti. Troçki’nin öldürüldüğü gün masasında hâlihazırda yazmaya devam ettiği Stalin biyografisi duruyordu.

Bu büyük devrimcinin katledildiği yer.

[Troçki'nin 20 Ağustos 1940'da sürgün hayatı yaşadığı Meksika'da Stalin'in ajanı Ramon Mercader  tarafından kalleşçe öldürüldüğü gün kaleme aldığı üç mektubunu yayınlıyoruz. Siyasi yasaklılar listesinin tepesinde olduğu için hiçbir ülkenin vize vermediği, misafir etmeyi kabul eden ülkelerin de siyasi meselelere karışmama yasağı getirdiği Troçki her şeye rağmen siyasi faaliyetlerini sürdürüyordu. Stalin elinin altındaki onca kaynağa rağmen siyasi olarak başa çıkamadığı bu rakibini, sonradan SSCB'de madalyayla taltif edilen bir kiralık katille susturmaya karar vermişti. Troçki'nin öldürüldüğü gün masasında hâlihazırda yazmaya devam ettiği Stalin biyografisi duruyordu.]

20 Ağustos 1940

Sevgili Hankçiğim,

Lütfen, henüz fotoğrafları göndermediğimiz için seni unuttuğumuzu düşünme. Evin sil baştan düzenlenmesindeki kendi deneyimlerinden bildiğin gibi, burada her şey çok yavaş.

Joe’nun mektupları sayesinde haberdarsın sanırım, son haftalarda biraz ilerleme kaydettik, ama hâlâ sona yaklaşmış olmaktan çok uzağız.

Ayakların ve genel olarak sağlık durumun nasıl? Umarım, memleket toprağı genel durumuna daha iyi gelmiştir. Bu arada, eşin ve kızın nasıllar?

Grace’ten mükemmel bir hediye aldım: Bir argo sözlüğü. Sadece tek bir zorluğu var: Yemekteyken dönen sohbeti anlayabilmek için sürekli bu kitabı elimde tutmam gerekiyor. Ama ev ahalisinin “akademik” kısmını daha iyi denetleyebilmek için yemek aralarında çalışmayı deneyeceğim. Şimdiye kadar çalıştığım üniversite argosuyla ilgili kısımda çeşitli bilimler, felsefi teoriler vs. için kısaltmalar bulmayı ummuştum, ama bunun yerine çekici bir kız için kullanılan 25 farklı ifadeden başka bir şey bulamadım. Diyalektik ve materyalizm hakkında hiçbir şey yok. Resmi “bilimin” biraz tek taraflı olduğu anlaşılıyor.

The Northwest Organizer daha net, daha saldırgan, daha politik hale geliyor. Gazeteyi okurken çok zevk aldık.

Ev halkından ev halkına en dostça, en sıcak selamlar.

Kardeşin,

L. TROÇKİ

–––––––––––––––

(Troçki aşağıdaki iki mektubu, bir greve katıldıkları için atıldıkları hapishaneden birkaç gün içinde çıkacak olan iki sınıf savaşı mahkûmuna yazmıştı.)

20 Ağustos 1940

Sevgili Edward yoldaş,

Jake Cooper bana 23 Ağustos’ta geçici sığınma yerinden çıkacağını söyledi.

Böyle bir yerden ayrılmak, girmekten her zaman daha iyidir.

En içten dileklerim ve selamlarımla,

Kardeşin,

L. TROÇKİ

20 Ağustos 1940

Sevgili Max yoldaş,

Dostum Jake Cooper’dan öğrendiğime göre, Ağustos’un 23’ünde hapishaneden çıkıyormuşsun.

Böyle bir günün çok güzel olduğunu kendi deneyimlerimden biliyorum.

Sana hayatta her şeyin en iyisini ve özellikle de aynı yeri ziyaret etmede aceleci olmamanı temenni ediyorum.

Kardeşin,

L. TROÇKİ

20 Ağustos 1940

İlk kez Ekim 1940′ta Fourth International‘da (cilt 1, sayı 5, s. 127) yayınlandı.

Çeviri: Militan